Sada je: 31 lis 2014 22:56.

Welcome

Započni novu temu Odgovori  [ 1022 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 41  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Neokatekumeni
PostPostano: 20 lip 2011 14:30 

Istina, Isus je rekao da se "po plodu stablo poznaje" (usp. Mt 12,33), ali se ta riječ ne smije tumačiti simlificirano i/ili utilitaristički. Jer odmah u sljedećoj rečenici Isus kaže: "Leglo gujinje! Kako možete govoriti dobro kad ste opaki." (Mt 12,34) Jer itekako je moguće i govoriti i činiti dobro iz potpuno krivih razloga.

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 15:05 

hm, iako sam bio jasan kao dan da pod obiteljima s jedno ili dvoje (može i troje i vise) djece koji nisu otvoreni životu isključivo radi vlastite komocije iliti straha od toga hoće li ih moći prehraniti maroon opisuje dva slučaja za koja sam bio jasan da u to ne pripadaju.
osim toga job uporan u tome da ja tobož dokazujem nekakvu pravovjernost. Volio bih jobe da citiras moje rijeci o tome. Nisam ja taj koji dokazuje pravovjernost nego Vatikan a on je svoje rekao. Za priznati to ne treba dokaza pa ni intelektualnog nego jedino malo ljudskog poštenja.

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 15:38 

Dizma je napisao/la:
Nisam ja taj koji dokazuje pravovjernost nego Vatikan a on je svoje rekao. Za priznati to ne treba dokaza pa ni intelektualnog nego jedino malo ljudskog poštenja.

Pravovjeran je onaj tko je u skladu s nepromjenjivim naukom Crkve, a ne "Vatikan" samo zato što je "Vatikan". :ne zna:

Btw, gledao sam ovaj vikend mini seriju The Borgias (2011) - iskreno preporučujem svima koji misle da je Crkva=Vatikan. :D

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 16:24 

Dizma je napisao/la:
hm, iako sam bio jasan kao dan da pod obiteljima s jedno ili dvoje (može i troje i vise) djece koji nisu otvoreni životu isključivo radi vlastite komocije iliti straha od toga hoće li ih moći prehraniti maroon opisuje dva slučaja za koja sam bio jasan da u to ne pripadaju.

Stvar je u tome da ti ne možeš znati. A stvara se klima po kojoj je 'većina' onih koji imauju jedno ili dvoje djece egoistična, i loš katolik, i šta ja znam šta. A meni se to ne sviđa.

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 18:15 

Job je napisao/la:
Pravovjeran je onaj tko je u skladu s nepromjenjivim naukom Crkve, a ne "Vatikan" samo zato što je "Vatikan". :ne zna:

Btw, gledao sam ovaj vikend mini seriju The Borgias (2011) - iskreno preporučujem svima koji misle da je Crkva=Vatikan. :D

jobe, pridobri i priposteni ka šta sam i sam :B , nismo ovdje pisali o pravovjernosti pojedinca nego o pravovjernosti pokreta. ti sve cinis ne bi li umanjio priznanja i nkp i njegovih kateheza pa ja sukladno tome zakljucujem da su zapravo vatikanske kongregacije ispitivale koliko su kateheze uskladjene s kuranom a koliko sam put zapravo vodi prema nirvani. :ne zna:
Serija o borgijama je vjerojatno istinita a cilj joj je bio prikazati crkvu u najboljem svjetlu. :bonk:

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 18:32 

Maroon je napisao/la:
Stvar je u tome da ti ne možeš znati. A stvara se klima po kojoj je 'većina' onih koji imauju jedno ili dvoje djece egoistična, i loš katolik, i šta ja znam šta. A meni se to ne sviđa.

nikako. Pisao sam da postoje parovi koji nemaju uopće djece. Nisu oni zato manje katolici. Ti si u pravu da ne možemo znati ali nadam se da ne možeš prijeći preko činjenice da se manje djece radja od pojave antibebi pilule i svih drugih metoda kontracepcije, da je broj pobačaja grozno velik itd. Ako su katolici svi krsteni u katoličkoj crkvi, a jesu, tko onda u državi sa skoro 90% katolika radi pobačaje i tko kupuje antibebi pilule. spomenula si samozadovoljavanje, je li logično pretpostaviti da se vise samozadovoljavaju oni koji nisu u braku. kako to da većina bračnih parova ima po jedno-dvoje dice a nazad dvi generacije to je bilo dvostruko i trostruko vise. Čudno.

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 21:37 

Dizma je napisao/la:
nismo ovdje pisali o pravovjernosti pojedinca nego o pravovjernosti pokreta.

Napisao sam u jednini "pravovjeran", zato što na taj način pokrivam i pojedince i skupine. I nastavio sam u jednini - Vatikan je pravovjeran ukoliko je pravovjeran, a ne sam po sebi. :ne zna:

Dizma je napisao/la:
ti sve cinis ne bi li umanjio priznanja i nkp i njegovih kateheza pa ja sukladno tome zakljucujem da su zapravo vatikanske kongregacije ispitivale koliko su kateheze uskladjene s kuranom a koliko sam put zapravo vodi prema nirvani. :ne zna:

Te iste vatikanske kongregacije su provele i postkoncilsku liturgijsku reformu**. A kakav su posao obavile, vidi se po tome što je hitno potrebna liturgijska protu-reforma. Tako će jednog dana trebati reformirati i NKP - ili ga utjerati u red (liturgijski i svaki drugi), ili pak raspustiti. ;)

** "Reforma liturgije u duhu tzv. liturgijskoga pokreta za većinu koncilskih otaca nije predstavljala neki prioritet, a znatan broj otaca za to nije uopće imao interesa. ... Nijednome od otaca ne bi palo na pamet da u tekstu [Konstitucije o svetoj liturgiji, op. prev.] vidi neku »revoluciju« koja bi označavala »kraj srednjega vijeka«, kako to u međuvremenu interpretiraju teolozi." (Ratzinger)

Dizma je napisao/la:
Serija o borgijama je vjerojatno istinita a cilj joj je bio prikazati crkvu u najboljem svjetlu. :bonk:

Ne utvaram si da je autorima serije na srcu bila istina i samo istina, ali još manje bi to bila onima koji bi Crkvu tog vremena silom htjeli prikazati u "najboljem svjetlu". Jer povijesna je činjenica da je papa Aleksandar VI. imao četvero djece koje je priznao, dao im svoje ime, a s imenom i crkvenu ili pak svjetovnu moć. Cesare mu je trebao biti nasljednik i imenovao ga je kardinalom, a brakovima ostale djece je sklapao političke saveze kao i svi vladari tog vremena. O njegovim moralnim kvalitetama bolje da ne govorim. Ironija je da on u svemu tome nije bio nikakva iznimka, nego jednostavno čovjek svog vremena. Njegovi neposredni prethodnici na papinskoj stolici nisu bili ništa manje sablažnjivi (15. stoljeće je ustalom započelo u vrijeme velike zapadne šizme), a ni njegovi nasljednici praktički sve do sv. pape Pia V. (koji je zaključio Tridentski koncil, zauzeo se za protureformaciju i standardizirao rimsku liturgiju).

Vrh

PostPostano: 20 lip 2011 22:51 

liturgija se tijekom povijesti crkve mijenjala i mijenjat će se. jedino je Krist isti. činjenica je da ovaj papa cijeli svoj život 'brije' na liturgiju. To je vidljivo iz knjige 'duh liturgije' ali isto tako i iz njegove autobiografije. Nije takav svaki papa (još prošli nije bio) pa tko zna kakav će biti idući. sto se mene tiče, ponavljam da sam fleksibilan. ako sutra nkp uvede liturgiju sv. Ivana zlatoustog meni dobro, ako uvede tridentintsku misu-meni opet dobro. A meni dobro i ovako. To nije stvar na koju ja mogu utjecati.

Vrh

PostPostano: 21 lip 2011 09:38 

Maroon je napisao/la:
Ja sam samo jednom bila na neokatekumenskoj misi, i to kad je bilo neokatekumensko uskrsno bdijenje u mojoj župi pred par godina (a ja nisam znala da će biti ). Ne sjećam se pljeskanja, ali sjećam se pjesama. Ono, nije sad da su mi nešto grozno, ali nije baš ni da me oduševljavaju. Malo previše se zaderu, al to je valjda taj španjolski đir. U svakom slučaju, meni sigurno više pašu domaće crkvene pjesme. Valjda što ti uđe u krv dok si mali

Da, samo je kvaka u ovom mom slučaju što ovo nije bila neokatekumenska misa, već misa za mlade ali iz nekog razloga je njihov zbor animirao misu, i nije mi se nikako svidjelo. Sad, zašto je njihov zbor animirao ne znam, ali nadam se da je razlog tipa da su mijenjali standardni zbor mladih ili tako nešto. A nadam se da nije razlog to da su počeli preuzimati stvari. To me podsjetilo na neke stvari koje sam čitao o neokatekumenima po forumima kako malo po malo kad se uvale u župu počnu sve po svom raditi i odmah mi je to palo na pamet.

Druga stvar kod neokatekumena i broja djece je da se sjećam da mi je taj isti kapelan koji je neokatekumen rekao da zna ljude mojih godina koji već imaju po troje djece i onda sam nakon nekog vremena se sjetio i da sam to čitao po forumima kako ti oni nonstop ističu to o djeci, ili suptilno ili direktno. Pa jel onda čudo da su otvoreni životu, mislim ako se nekog nonstop fila da treba imat više djece, više djece, i maltene se kaže a šta je s tobom, onda nije čudo da ljudi imaju više djece.
Naravno da bi katolici trebali biti otvoreni životu, ali ja sam to zamišljao, kao prirodna otvorenost a ne da ti se nonstop soli pamet o broju djece i nabija to na nos. To je maltene mentalno silovanje.

Isto tako jednom kad sam bio u toj dotičnoj susjednoj župi je čovjek pozivao na kateheze, pa je rekao kao možda su neki mislili prošle godine nisam išao na kateheze, e možda me baš ove godine Gospodine potiče na to. Al ono što me donekle zapanjilo je to što dok je lik pričao ja sam imao osjećaj da slušam kapelana iz te župe. Iste šprance, isti stil, iste rečenice, nevjerovatno. Dobro ljudi su puno zajedno pa pokupe iste cake, al opet mi je bila malo, wow.

Sad da ne bude sve crno, kapelan ima dobre propovijedi i smiješan je tip, ali mi nekako sve to s neokatekumenima ima čudnu vibru. I to što je Maroon spomenula s tajnovitošću, i to forsiranje nekih stvari tak da mi nije baš sve tu čisto.

Vrh

PostPostano: 21 lip 2011 13:41 

ha, zanimljiv upis johnny...
Inače nas optužuju da se ne ukljucujemo u zupu a evo tu čitam da kad udjemo u zupu da radimo sve po svom. onda ovo za forsiranje radjanja djece, naravno da je problem. ne bi bio problem da okolo lijepimo jumbo plakate za kupovinu kondoma. današnjim katolicima to i ne smeta previše i da ne nabrajam dalje. zaključak: s neokatekumenskim putem je sve čisto. :)

Vrh

PostPostano: 21 lip 2011 14:45 

johnny 5 je napisao/la:
Da, samo je kvaka u ovom mom slučaju što ovo nije bila neokatekumenska misa, već misa za mlade ali iz nekog razloga je njihov zbor animirao misu, i nije mi se nikako svidjelo. Sad, zašto je njihov zbor animirao ne znam, ali nadam se da je razlog tipa da su mijenjali standardni zbor mladih ili tako nešto. A nadam se da nije razlog to da su počeli preuzimati stvari. To me podsjetilo na neke stvari koje sam čitao o neokatekumenima po forumima kako malo po malo kad se uvale u župu počnu sve po svom raditi i odmah mi je to palo na pamet.

Pa, u mojoj župi ima neokatekumena (mislim da je možda čak i župnik neokatekumen, ali nisam sigurna - Dizma će bolje znati), ali dok sam još išla na mise tamo nisam primijetila da nešto utječu na regularne mise. Valjda to ovisi i o svećeniku. (A možda su se stvari i promijenile u međuvremenu, jer nisam više tamo često :zubo: ).

johnny 5 je napisao/la:
Druga stvar kod neokatekumena i broja djece je da se sjećam da mi je taj isti kapelan koji je neokatekumen rekao da zna ljude mojih godina koji već imaju po troje djece i onda sam nakon nekog vremena se sjetio i da sam to čitao po forumima kako ti oni nonstop ističu to o djeci, ili suptilno ili direktno. Pa jel onda čudo da su otvoreni životu, mislim ako se nekog nonstop fila da treba imat više djece, više djece, i maltene se kaže a šta je s tobom, onda nije čudo da ljudi imaju više djece.
Naravno da bi katolici trebali biti otvoreni životu, ali ja sam to zamišljao, kao prirodna otvorenost a ne da ti se nonstop soli pamet o broju djece i nabija to na nos. To je maltene mentalno silovanje.

Sad silovanje ili nesilovanje, ali to je ono što sam i ja rekla Dizmi - da mi je posve zamislivo da se mogu stvoriti okolnosti/atmosfera u kojoj bi ljudi bili potaknuti da imaju više djece, a da to nema veze s pravovjerjem.

Vrh

PostPostano: 21 lip 2011 16:56 

naravno da se može stvoriti takva atmosfera a ne biti pravovjeran. Dovoljno je pogledati muslimane. po meni će se pametan upitati je li zaostalost jedini razlog velikog broja djece u muslimana. Ovdje se opetovano poziva na vezu broja djece i neokatekumenske pravovjernosti pa opet pozivam da me se citira gdje sam to tvrdio.
Župnik tvoje župe Maroon jest neokatekumen, kao i johnnyjev kapelan. Ne znam bas puno o njima.

Vrh

PostPostano: 21 lip 2011 18:34 

Dizma je napisao/la:
Ovdje se opetovano poziva na vezu broja djece i neokatekumenske pravovjernosti pa opet pozivam da me se citira gdje sam to tvrdio.

Pa evo, Dizma, meni osobno je ovo dolje vuklo na to:

Dizma je napisao/la:
pitam se kako to da neokatekumenski put daje plodove (treba li potvrde ili su dovoljne papine riječi ili riječi moga nadbiskupa koji put baš i ne šmeka ali kaže da plodove ne može zanijekati)?
Job je napisao/la:
Ni plodovi međugorskih ukazanja se "ne mogu zanijekati", pa to sveudilj nije dokaz istinitosti dotičnih ukazanja.
Dizma je napisao/la:
ne znam puno o plodovima međugorskih 'ukazanja' ali plodvi puta su vrlo očiti i mjerljivi bez ikakvih liječničkih komisija. treba malo bolji matematičar da prebroji rođenu djecu i već to je pametnu dovoljno a to je tek kap u moru.

Vrh

PostPostano: 21 lip 2011 20:06 

ne, to ne vuče na to već je to veza koju je job pokušao podvaliti u ovom srednjem upisu koji donosis. Jasno je da plodovi nisu dokaz pravovjernosti, pa pravovjernost znaci je li nesto u skladu s ucenjem katoličke crkve. kad je o otvorenosti životu riječ onda se može reci da nkp propagira bračnu ljubav prema enciklici 'humanae vitae' onako kako ona glasi a ne onako kako ju relativisti tumače. nemam ju sad vremena ni volje tražiti ali radi se o tome da crkva dopušta metodu plodnih i neplodnih dana kad za to postoje opravdani razlozi. u praksi se ova stvar zloupotrijebila pa je nekome opravdan razlog jer nema stan i posao za dijete koje ima doći na svijet. malo karikiram ali činjenica je da većina svećenika tu metodu preporučuje bezuvjetno pa se tako enciklika iskoristila da bi se relativiziralo ono sto u njoj nije bilo relativizirano. ovo bi moglo značiti pravovjernost ali ja o tome prije nisam pisao a i sad je ovo moje razmišljanje a ne nesto sto sam čuo na nkp. čuo sam samo ovo da se na nkp bračna spolnost živi u skladu s tom enciklikom.

Vrh

PostPostano: 12 kol 2011 12:18 

Zahvaljujući neokatekumenskom pokretu i sjemeništu u Puli, riječka i porečko-pulska biskupija već imaju desetak svećenika iz Južne Amerike te Poljske i Ukrajine.

– U neokatekumenima su obitelji s brojnom djecom iz kojih dolaze svećenici. To su obitelji koje žive kršćanski život, gdje je duhovnost prisutna – kaže don Kaćunko, ali napominje kako je tu ponekad riječ i o “čistoj matematici”:

– Teško da će u obiteljima gdje je dvoje djece jedno od njih biti upućeno u svećeničko zvanje, ali tamo gdje je desetero djece i gdje se živi obiteljski pastoral, to je moguće.

sve manje zvanja

Vrh

PostPostano: 17 kol 2011 10:46 

12.08.2011 | 12:44 | IKA V - 134162/8

Neokatekumenska mladež prije puta za Madrid kod nadbiskupa Barišića

Split, (IKA) - Oko dvjesto mladih iz neokatekumenskih zajednica Splitsko-makarske nadbiskupije predvođeni svojim svećenicima i voditeljima posjetili su u petak 12. kolovoza u Nadbiskupskom ordinarijatu u Splitu splitsko-makarskoga nadbiskupa Marina Barišića da im udijeli svoj blagoslov prije misijskoga putovanja u Madrid u povodu 26. Svjetskoga dana mladih. Nadbiskup je s oduševljenjem primio mladež te im uputio riječi podrške i blagoslova. Mladež će se u Madridu susresti sa Svetim Ocem Benediktom XVI. ali će na tim španjolskim prostorima svjedočiti i naviještati Isusa Krista. „Na svoj način vi ćete u Madrid donijeti dio naše domovine i našega grada, naše kulture i jezika, ali se i obogaćeni vratiti učvršćeni u vjeri i s novim optimizmom prožetim kršćanskom nadom i radošću. Za vas je Madrid i hodočasničko mjesto", kazao je mons. Barišić osvrnuvši se na početke Neokatekumenskog puta u Španjolskoj. Nadbiskup se prisjetio prethodnih susreta mladih, osobito posljednjega u Sydneyu 2008. gdje se doživjelo istinsko slavlje vjere i snažno zajedništvo među sudionicima iz svih krajeva svijeta. Taj je skup, kao i svi prethodni, urodio bogatim plodovima u životima mladih ljudi i u životu same Crkve. Na svjetskim susretima mladih, naglasio je nadbiskup, „najbolje se može doživjeti zajedništvo Katoličke Crkve i što je Crkva u svojoj biti. Cjeloviti program, koji se ovoga puta odvija na temu 'Ukorijenjeni i nazidani na Kristu, čvrsti u vjeri' (usp. Kol 2, 7), otkriva bogatstvo naše vjere i njezinoga temelja Isusa Krista. On je naš temelj i neiscrpno bogatstvo. On je jučer, danas i sutra. On je vječna mladost i naša budućnost", kazao je nadbiskup Barišić.
Iz Splitsko-makarske nadbiskupije na Svjetski dan mladih u Madrid, koji se održava od 16. do 21. kolovoza, uputit će se oko 450 mladih (dio ide u organizaciji Ureda za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije, a drugi u organizaciji Neokatekumenskih zajednica kojih u nadbiskupiji ima 61). Od toga najviše je neokatekumena iz Splita, 6 autobusa tj. 285 mladih, a pridružit će im se i autobus iz Dubrovnika s 45 mladih. Oni će, podijeljeni u dvije skupine, putem evangelizirati; jedni preko Münchena, a drugi preko Torina. Budući da će u sklopu toga evangelizacijskog programa u petak 19. kolovoza posjetiti sestre u Avili, među kojima su i dvije Splićanke, nadbiskup je poručio da sestrama prenesu pozdrave. „Molimo jedni za druge i radosno svjedočimo Krista", poručio je nadbiskup mladima udijelivši im svoj blagoslov
.

Neokatekumenskih zajednica u nadbiskupiji ima 61

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 08:23 

Je li se ovako pleše i u našim biskupijama?

Prop, 3:18
Još rekoh u sebi: "Ljudi se ponašaju tako da Bog može pokazati kakvi su uistinu, da su jedni drugima poput zvijeri."

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 11:16 

Ben je napisao/la:

da. ovo je autentičan snimak. ovdje pleše svatko za sebe. češće plešemo kolo, zagrljeni.

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 11:40 

Dizma je napisao/la:
Ben je napisao/la:

da. ovo je autentičan snimak. ovdje pleše svatko za sebe. češće plešemo kolo, zagrljeni.

Znači ovako nekako?

Još rekoh u sebi: "Ljudi se ponašaju tako da Bog može pokazati kakvi su uistinu, da su jedni drugima poput zvijeri."

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 11:56 

A izgleda li ovako blagovanje Tijela Kristova?

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 12:39 

Ben je napisao/la:
Znači ovako nekako?

nije baš ogledni primjer. ovo očito nije nakon euharistije.

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 12:42 

Ben je napisao/la:

ne izgleda. tako je nekad izgledalo.

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 12:52 

Dizma je napisao/la:
Ben je napisao/la:

ne izgleda. tako je nekad izgledalo.

Hoćeš reći da je prije bila blasfemija?

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 12:58 

Ben je napisao/la:

ne, nikako. mislim da se oni kojima riječ blasfemija olako prelazi preko usana moraju upitati zašto je ista isto tako olako prelazila preko usana Isusovih tužitelja. radi se samo o tome da je kongregacija za bogoštovlje i disciplinu sakramenta tražila da se primanje pričesti promjeni u smislu da se ustane. smisao sjedenja nije bio u omalovažavanju sakramenta nego u oponašanju posljednje večere. ne tvrdim ovdje da su apostoli i Isus baš sjedili jer tada se blagovalo gotovo ležeći nagnut na bok. hm, zamisli da netko tako želi primati euharistiju koliko bi 'blasfemija' čuli. :D

Vrh

PostPostano: 18 kol 2011 13:16 

Dizma je napisao/la:
Ben je napisao/la:

ne, nikako. mislim da se oni kojima riječ blasfemija olako prelazi preko usana moraju upitati zašto je ista isto tako olako prelazila preko usana Isusovih tužitelja. radi se samo o tome da je kongregacija za bogoštovlje i disciplinu sakramenta tražila da se primanje pričesti promjeni u smislu da se ustane. smisao sjedenja nije bio u omalovažavanju sakramenta nego u oponašanju posljednje večere. ne tvrdim ovdje da su apostoli i Isus baš sjedili jer tada se blagovalo gotovo ležeći nagnut na bok. hm, zamisli da netko tako želi primati euharistiju koliko bi 'blasfemija' čuli. :D

E, prijatelju moj, ti "novi vazdusi što duvaju" zorno pokazuju svoj plod.

Usporedi malo ono što prakticiraš sa ovim

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1022 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 41  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
suspicion-preferred